The nominations are in for the Ovation Awards, which honor achievement in the Los Angeles-area theatre. The Ovations are administered by the Theatre League Alliance; the voters are LA theatre professionals. Awards will be given out on November 23.

Design nominees are:

Set Design (smaller theatre)
David Edwards, Animal Farm (Son of Semele Ensemble)
James Eric, A Clockwork Orange (Greenway Arts Alliance)
Songs for a New World (Playwrights' Arena)
Matthew C Jacobs, The Hostage (Alliance Repertory Company)
John Williams, The Million Bells of Ocean (Moving Arts)
Desma Murphy, The Woman in Black (Road Theatre Company)
Susan Gratch, War Music (Playwrights' Arena)

Set Design (larger theatre)
David Gallo, Gem of the Ocean (CTG: Mark Taper Forum)
John Lee Beatty, Morning's at Seven (CTG: Ahmanson Theatre)
John Amone, Rose and Walsh (Geffen Playhouse)
David Jenkins, Ten Unknowns (CTG: Mark Taper Forum)
Tom Buderwitz, Toys in the Attic (The Colony Theatre)
Tom Buderwitz, Under the Blue Sky (Geffen Playhouse)

Lighting Design (smaller theatre)
Chris Greulach, Animal Farm
Jeremy Pivnick, A Clockwork Orange
Rand Ryan, Drama! (CTG: Ivy Substation)
Frederick Wenzlaff, La Gioconda (Stage Theatre Company)
Josh Bradford, The Good Thief (Court Theatre)
Robert Smith, The Woman in Black Jeremy Pivnick, War Music

Lighting Design (larger theatre)
Donald Holder, Gem of the Ocean
Daniel Ionazzi, Boy Gets Girl (Geffen Playhouse)
Kwang Sub-Kim, Dementia (Latino Theatre Company)
Jeremy Pivnick, Gretty Good Time (Falcon Theatre)
Brian Macdevitt, Morning's at Seven (CTG: Ahmanson Theatre)
Kevin Adams, sexaholix…a love story (CTG: Ahnanson theatre)

Sound Design (smaller theatre)
Al Sgro, Animal Farm
Rick Sparks, A Clockwork Orange
Drew Dalzell, As I Lay Dying (Open Fist Theatre Company)
Randy Schulman & DE3, La Gioconda
David B. Marling & Ken Sawyer, The Woman in Black
Drew Dalzall & Joe Patrick Ward, The Trials and Tribulations of a Trailer Trash Housewife (Zephyr Theatre)
John Zalewski, War Music

Sound Design (larger theatre)
Karyl Lynn Burns & Steven Cahill, A Streetcar Named Desire (Rubicon Theatre Group)
Dan Moses Schreier, Gem of the Ocean
Dan Moses Schreier, Chavez Ravine (CTG: Mark Taper Forum)
Jonathan Snipes, Dementia
Frederick W. Boot, Plaid Tidings (Pasadena Playhouse)
T. Richard Fitzgerald, sexaholix…a love story

The rest of the nominees are:

World Premiere Play
Gem of the Ocean (Mark Taper Forum)
Chavez Ravine (Mark Taper Forum)
Dementia (Latino Theatre Company)
Dessalines (The Heart) Blood & Liberation (Robey Theatre Company)
La Gioconda (Stages Theatre Center)
The Trials and Tribulations of a Trailer Trash Housewife (Zephyr Theatre)
War Music (Playwrights' Arena)

World Premiere Musical
A Christmas Carole King (Falcon Theatre)
Empire A New American Musical (Hudson Theatres)
Judy's Scary Little Christmas (Victory Theatre)
Songs My Mother Taught Me (Canon Theatricals)
The Big Voice: God or Merman? (Zephyr Theatre)

Lead Actor in a Play
Seamus Deaver, Anthony Burgess's A Clockwork Orange (Greenway Arts Alliance)
David Paladino, The Island (Camelot Artists Productions)
Ken Rosier, The Island
Robertson Dean, The Real Thing
(International City Theatre)
The Woman in Black

(Road Theatre Company)
Joe Hart, The Woman in Black
Norbert Weisser, Times Like These (Padua Playwrights Productions)

Lead Actress in a Play
A Streetcar Named Desire

(Rubicon Theatre Company)
Madison Dunaway, Agnes of God (International City Theatre)
Cissy Conner, An Evening with Marlene (Theatre East)
Maripat Donovan, Late Nite Catechism (La Mirada Theatre for the Performing Arts) Zilah Mendoza, Living Out ( Mark Taper Forum)
Beth Grant, The Trials and Tribulations of a Trailer Trash Housewife
Laurie O' Brien, Times Like These

Featured Actor in a Play Michael McElroy, Blue (Pasadena Playhouse) James Farentino, Boy Gets Girl (Geffen Playhouse) Gene Lythgow, Light up the Sky (Malibu Stage Company) Bo Foxworth, Measure for Measure (A Noise Within) Tim Murphy, The Beauty Queen of Leenane (Swimming Bird Productions) Featured Actress in a Play
Mary Gregory, Light Up the Sky (Malibu Stage Company)
Frances Sternhagen, Morning's at Seven (Ahmanson Theatre)
Juanita Jennings, Slide Glide at the Slippery Slope (Mark Taper Forum)
Jill Hill, The King Stag (A Noise Within)
Nancy Linehan Charles, Toys in the Attic (The Colony Theatre)

Lead Actor in a Musical
David Engel, Crazy for You (Musical Theatre West)
Carl Anderson, Jesus Christ Superstar (La Mirada Theatre for the Performing Arts)
Kingsley Leggs, Ragtime (Civic Light Opera of South Bay Cities)
Eric Anderson, Ragtime
Norman Large, Sweeney Todd (Performance Riverside)
Jim Brochu, The Big Voice: God or Merman?

Lead Actress in a Musical
Rachel York, Anything Goes (Reprise! Broadway's Best in Concert)
Tami Tappan Damiano, Crazy for You
Connie Champagne, Judy's Scary Little Christmas
Carolee Carmello, On the Twentieth Century (Reprise! Broadway's Best in Concert)
Carol Dennis, Raisin (International City Theatre)

Featured Actor in a Musical
Jason Graae, Anything Goes
Larry Cedar, Anything Goes
Robert Picardo, On the Twentieth Century
Stan Chandler, Ragtime
Larry Cedar, She Loves Me (Reprise! Broadway's Best in Concert)

Featured Actress in a Musical
Anastasia Barzee, Anything Goes
Sandy Mulvihill, Empire A New American Musical
Sally Struthers, Mame (Musical Theatre West)
Kaitlin Hopkins, She Loves Me
Carol Swarbrick, The Wizard of Oz (Civic Light Opera of South Bay Cities)

Solo Performance
Geraldine Hughes, Belfast Blues (Virtual Theatre Project)
Alec Mapa, Drama! (Ivy Substation)
Alec Mapa, I Remember Mapa (Ivy Substation)
John Leguizamo, sexaholix…a love story (Ahmanson Theatre)
Grant Kramer, Shadowboxing (Court Theatre)

Ensemble Performance
Animal Farm (Son of Semele Ensemble)
Gem of the Ocean
Dementia
La Giocanda
Plaid Tidings (Pasadena Playhouse)
The Hostage (Alliance Repertory Company)
War Music

Director of a Play
Marion McClinton, Gem of the Ocean
Charles Haid, Belfast Blues
Randy Schulman, La Gioconda
Tom Troupe, The Gin Game (Theatre 40)
Del Shores, The Trials and Tribulations of a Trailer Trash Housewife
Ken Sawyer, The Woman in Black
Jessica Kubzansky, War Music

Director of a Musical
Matt Walker, A Christmas Carole King
Edgar Landa, Animal Farm
Stuart Ross, Plaid Tidings
Robert Clater, Ragtime
Gordon Hunt, She Loves Me

Choreographer
Anthony Powell, Animal Farm
Dan Mojica, Anything Goes
Jamie Rocco, Crazy for You
Sergio Trujillo, Empire A New American Musica
Lesia Kaye, Ragtime

Musical Direction
Gerald Sternbach, Anything Goes
Gerald Sternbach, On the Twentieth Century
David Snyder, Plaid Tidings
Gerald Sternbach, She Loves Me
Collin R. Freeman, Songs My Mother Taught Me

Production from a Touring Company
42nd Street
Aga-Boom!
Elaine Stritch At Liberty
The Producers
The Search for Signs of Intelligent Life in the Universe

Play (smaller theatre)
An Evening with Marlene
The Hostage
The Island
The Woman in Black
Times Like These

Play (larger theatre)
Toys in the Attic
Agnes of God
Late Nite Catechism (La Mirada Theatre for the Performing Arts)
Morning's at Seven
The King Stag

Musical (smaller theatre)
Animal Farm
Dracula, A Musical Nightmare (Sacred Fools Theater Company)
Nuncrackers (Fremont Centre Theatre) Songs for a New World (Playwrights' Arena)
Sunday in the Park with George (West Coast Ensemble)

Musical (larger theatre)
Anything Goes
Plaid Tidings
Ragtime
She Loves Me
Sweeney Todd